drogowskaz na siłownię
MotywacjaTrening

POCZĄTKI NA SIŁOWNI: TO NIE TAKIE STRASZNE!

975views

Kiedy widzisz, że czas zadbać o siebie logicznym krokiem jest rozpoczęcie uprawiania sportu. Świetnym wyborem będzie siłownia. Czy wiesz jednak, że do pierwszej wizyty w fitness klubie trzeba się przygotować? Dobre przyszykowanie się do wyjścia gwarantuje efektywniejsze pierwsze treningi od samego początku. Oznacza także, że traktujesz swoje zdrowie poważnie. Zamiast kontuzji uzyskasz satysfakcję, a satysfakcja z treningu oznacza większą wytrwałość i radość z ćwiczeń.

Jakie masz ograniczenia?

Zacznij od podstaw. Nie zaszkodzi choćby krótka wizyta u lekarza, żeby sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeśli nigdy nie miałeś żadnych kłopotów zdrowotnych, możesz odpuścić ten punkt. Jeśli chorujesz, konsultacja jest niezbędna. Nie obawiaj się. Nawet niepełnosprawni korzystają z siłowni, a gorszy stan zdrowia rzadko definitywnie zamyka wrota do fitness klubu. Musisz jednak dobrze znać swoje ograniczenia.

Zdefiniowanie celu

Nie pomijaj tego punktu. Od dobrze zdefiniowanego celu zależy dobór twoich ćwiczeń. Nie wierzysz? Zastanów się, dlaczego Usain Bolt mówi, że maraton by go zabił. Sprinter nigdy nie będzie długodystansowcem. Szybkość buduje się inaczej niż wytrzymałość.

Dlatego musisz wiedzieć, na czym ci zależy. Chodzi ci o zwiększanie masy mięśniowej, zgubienie zbędnych kilogramów, a może tłuszczu? Nie wierz ludziom mówiącym, że można efektywnie osiągnąć wszystko na raz.

Wybierz odpowiednią siłownię

widok na duza silownie

Przed zakupem karnetu zrób rekonesans. Nieprzyjemna atmosfera, siłownia o wyglądzie ciemnego warsztatu samochodowego, brak niezbędnych maszyn czy ciężarów skutecznie może cię zniechęcić, w tym narazić na stratę pieniędzy. Nikt nie zwróci ci pieniędzy za niewykorzystany karnet.

Jeśli zupełnie nie wiesz, jak wybrać siłownię, zajrzyj do naszego tekstu:  . Sprawdź najpierw miejsca, które oferują pierwszy wstęp za darmo. Sam będziesz mógł sprawdzić, czy wszystko ci pasuje.

Czy trener personalny to fanaberia?

Nie, kiedy możesz sobie na niego pozwolić. Nawet jednorazowa sesja ze specjalistą pomaga porządnie rozpocząć ćwiczenia.

Jakie korzyści uzyskasz korzystając usług trenera? Przecież nie chodzi tylko o liczenie powtórzeń. Dba on przede wszystkim o program treningowy, technikę wykonywania ćwiczeń i twoje samopoczucie.  Doskonale też motywuje! Z jego pomocą zwiększają się także szanse, że nie porzucisz marzenia o formie.

Rozpoczynanie treningów z poprawną techniką (uwierz, że wiele osób) naprawdę daje ci lepszy start. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na jego pomoc – nie wahaj się pytać instruktora zatrudnionego przez fitness klub. Wiele miejsc oferuje taką pomoc.

Przygotuj się do wyjścia

buty i hantle na siłownię

Zanim wyjdziesz, porządnie spakuj torbę. Przydadzą ci się na pewno:

  • Wygodna bielizna, w tym na zmianę.
  • Wygodny strój sportowy. Na początku ważniejszy jest twój komfort niż profesjonalne spodenki.
  • Woda lub izotonik! Nie wolno lekceważyć odwodnienia. W czasie treningu traci się nawet litr płynów i trzeba je uzupełniać. Dla komfortu, ale przede wszystkim zdrowia.
  • Ręcznik, a nawet dwa. Oczyścisz nim miejsce treningu po skończonej pracy, przetrzesz spocone czoło, a dużym ręcznikiem oczywiście wytrzesz się po prysznicu.
  • Kosmetyki pod prysznic. Po prostu.
  • Odtwarzacz mp3. Przydaje się przede wszystkim przy dłuższych treningach cardio. Pozwala też odciąć się od świata osobom, które nie czują się pewnie w nowym towarzystwie.

A na siłowni?

Pierwsze pojawienie się w fitness klubie u niektórych osób może powodować skrępowanie. Nie ma się jednak czym stresować. W końcu zdecydowałeś się na treningi nie bez powodu, a, jak niektórzy mawiają „siłownia nie ocenia, siłownia rozumie”.

Jeśli korzystasz z porady trenera personalnego, poprowadzi on twój trening. Jeśli nie, musisz wiedzieć, co robić na początku. Pomoże ci Internet, ale i ludzie zastani na miejscu.

wysportowany mężczyzna

Leave a Response

Najnowsze artykuły na stronie dobrytrening.pl