kobieta w kapeluszu na basenie
sportTrening

ZAJĘCIA NA BASENIE: ZNAJDŹ COŚ DLA SIEBIE

1.76Kviews

Jeśli basen kojarzy ci się wyłącznie z przemierzaniem kolejnych basenów, zdziwi cię różnorodność zajęć, które mogą się tam odbywać. Przy większości nie trzeba nawet umieć pływać! Z nami dowiesz się, czy trening w wodzie może być opcją dla Ciebie.

Nauka pływania – nie tylko dla dzieci

Pierwszym z zajęć jest oczywiście nauka. Dlaczego warto? Z prostej przyczyny: pływanie jest dobre. To sport ogólnorozwojowy, mało obciąża, hartuje, poprawia krążenie, zwiększa pojemność płuc… Daje też mnóstwo radości. Poprawia bezpieczeństwo. Na przykład gdy stracisz grunt przy eksplorowaniu morskiego dna.

Z tego powodu zajęcia uczące pływania (lub poprawiające jego jakość) są idealne dla dzieci i dorosłych. Oferta dla młodych adeptów jest wprawdzie o wiele szersza, ale dojrzali sportowcy są szeroką grupą konsumentów i na pewno znajdą coś dla siebie.

Ponadto, wyczynowe pływanie od dziecka gwarantuje sylwetkę godną adonisa. Tutaj zapraszamy do galerii zdjęć pływaków.

Pływanie dla niemowląt

dziecko z mamą w basenie

Brzmi jak coś niebezpiecznego? Absolutnie takie nie jest. Pluskanie niemowlęcia w wodzie rozpocząć można już od 2 miesiąca życia. Niemożliwe? Jednak nie. Płód spędził przecież pierwsze 9 miesięcy życia w wodach płodowych. Ma wykształcone odruchy, które sprawiające, że jego pierwsze doświadczenia w basenie są bezpieczne i korzystne dla zdrowia.

Basen, w którym się odbywają, musi być jednak dostosowany do potrzeb takich maluszków.

Aqua aerobik

zajęcia aqua aerobiku, źródło jber.jb.mil

Jest on prawdopodobnie najpopularniejszym sportem wśród wszystkich zajęć, których nazwy zaczynają się od słowa „aqua”.

Aqua aerobik to opcja idealna dla osób po urazach, jednocześnie szukających dynamicznych zajęć, gdyż odciąża stawy. Odbywa się w rytmie muzyki i przy pomocy różnych sprzętów – niektóre są podobne do tych na siłowni (hantle, piłki, dyski itp.).

Na zajęciach spotyka się osoby w prawie każdym wieku – od nastolatków po emerytów. To po prostu świetna zabawa. Nie da się też ukryć (chociaż różnie z tym bywa) , że osoby młodsze przyciąga na basen możliwość zgubienia kilku kilogramów, a starsze – właściwości prozdrowotne.

Aqua cycling (hydrospinning, hydroride)

Jeśli znudził cię zwykły spinning, a nie chcesz rezygnować z pedałowania, spróbuj aqua cyclingu.

Zajęcia odbywają się na specjalnych rowerach i często łączą elementy dynamicznej jazdy na rowerze i aerobiku w wodzie. Są aktywnością o charakterze wytrzymałościowym, a mimo to odczuwanie zmęczenia i obciążenie stawów oraz kręgosłupa jest zminimalizowane.

Aqua zumba

Aqua zumba w wodzie, źródło: wikimedia, autor: EforieAquaPark

Lubisz zumbę i zajęcia w wodzie? Aqua zumba będzie dla ciebie atrakcyjną formą aktywności. Zajęcia wyglądają jak zwykła zumba, odbywają się jednak w wodzie mniej więcej do pasa i tańczy się raczej w miejscu.

Taki trening wygląda klasycznie. W tle leci muzyka latynoska, a uczestnicy wykonują układy pokazywane przez uczestnika. Ruchy nie są skomplikowane, a radosna atmosfera motywuje do ćwiczeń i regularności.

Aqua joga

Nowością w Polsce są zajęcia jogi w wodzie. Niesie ze sobą wiele zalet płynących ze zwykłej praktyki „na sucho”, dodatkowo lepiej pobudza zmysł dotyku. Choć pomoże polepszyć samopoczucie, rozluźnić mięśnie i zwiększyć ruchomość stawów, jej główną zaletą wydaje się być poprawa samopoczucia i spokój po każdej wizycie w basenie.

Joga stawia przecież na równowagę między ciałem i duchem, a jednym z tego wyrazów jest to, że skupia się nie tylko na pozycjach (asanach), a i spokoju i oddechu.

Aqua joga to zajęcia wręcz przeciwne do wcześniej przedstawionych: zamiast energetyzować, wyciszają.

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej propozycji: hot jodze. To nic innego jak praktyka w saunie.

Piłka wodna

I w wodzie można trenować sporty zespołowe. Piłka wodna jest niedocenianym sportem w Polsce, z tego powodu dostępnym głównie dzieciom, młodzieży i lidze wyczynowców przygotowujących się do gry od podstawówki.

Czym jest piłka wodna? To bardzo wymagająca dyscyplina, sport drużynowy, przy którym trzeba mieć kondycję, doskonale pływać, a także myśleć. Już dla tych trzech powodów warto zapisać dziecko na zajęcia.

Co trzeba wiedzieć o tej grze? Była pierwszą drużynową dyscypliną olimpijską, a na początku nazywano ją „masowym morderstwem w wodzie”. Obecnie nie jest bardziej brutalna niż piłka ręczna, ale dalej wymagająca. Świetnie się ją ogląda. Bramki padają co kilka minut. Z tego powodu część pływaków zmienia dyscyplinę – w piłce wodnej nie będą musieli pływać do ściany tylko dołączą do dynamicznej drużyny.

Ma jednak jedną wadę. W Polsce brakuje ligi kobiet (we Włoszech jest ich kilka). Dziewczynki mogą startować z chłopakami, mają nawet trochę łatwiej z przeciwnikami. Nie kryją ich tak agresywnie.

I inne…

Dwoje dzieci w basenie

Opisane propozycje to tylko popularniejszy wybór z naprawdę szerokiej gamy zajęć. Co jakiś czas pojawiają się nowe propozycje, dlatego spokojnie – jeśli mieszkasz w sporym mieście, bez trudu znajdziesz coś dla siebie. Chociaż część nazw takich jak aqua walking, aqua jogging, aqua watsu, aqua step, aqua power stick czy poolates brzmi tajemniczo, warto sprawdzić, czy pobliskie baseny mają je w ofercie.

Leave a Response

Najnowsze artykuły na stronie dobrytrening.pl