przeciągająca się kobieta z gołym brzuchem
Bez kategorii

PŁASKI BRZUCH W ZASIĘGU RĘKI

2.7Kviews

Któż nie marzy o posiadaniu płaskiego, jędrnego i wyraźnie wymodelowanego brzucha? Wiele kobiet i mężczyzn usilnie próbuje osiągnąć ten efekt. Aby rzeczywiście cieszyć się świetnie wyglądającym brzuchem, trzeba naprawdę się postarać. Najważniejsze to zachować systematyczność w swoich działaniach i wziąć się do roboty. Jak przeczytaj nasz tekst – z nami osiągniesz cel.

Umięśniony brzuch dla zdrowia

mężczyzna prezentujący mięśnie

Warto zadbać o jędrny i płaski brzuch nie tylko z powodów estetycznych. Mięśnie brzucha, zarówno proste, jak i skośne, wchodzą w skład mięśni posturalnych u człowieka. Jest to więc silna grupa odpowiadająca za utrzymanie prawidłowej masy ciała. Uczestniczą także aktywnie w procesie oddychania oraz są współodpowiedzialne za takie procesy jak wydalanie czy nawet poród. Mięśnie nieodpowiednio wykształcone mogą powodować trudności w odkrztuszaniu czy głośnym krzyczeniu. Poza tym stanowią warstwę ochronną dla narządów wewnętrznych mieszczących się w jamie brzusznej.  

Musimy wiedzieć, że nie osiągniemy wyglądu idealnego w tydzień, nawet jeżeli będziemy ćwiczyć po kilka godzin dziennie. Warto nastawić się, że będzie to proces długotrwały. Na początek należy skupić się na zmianie nawyków żywieniowych. Z prostej przyczyny: nawet mocno umięśniony brzuch nie będzie atrakcyjny, jeżeli będzie pokryty warstwą tłuszczu. Należy jeść mniej, a częściej – nawet do sześciu razy dziennie. Oczywiście, porcje muszą być ograniczone. Powinny składać się przede wszystkim z białka odtłuszczonego, warzyw i owoców. Należy ograniczyć tłuszcze, cukier i węglowodany. Jeżeli chcemy zapomnieć o wydatnym brzuchu, trzeba pozbyć się wzdęć. W tym celu należy wykluczyć z diety warzywa, które mogą te dolegliwości powodować, np. fasolę, groch, bób, kukurydzę, kiszoną kapustę, surowy kalafior, brokuły. Wzdęcia mogą pojawiać się także po mleku czy gazowanych napojach (te drugie trzeba kategorycznie wyeliminować z diety).

I wreszcie ćwiczenia.

kobieta prezentująca lekko umięśniony brzuch

Nie wystarczy zrobić kilkadziesiąt brzuszków dziennie. Konieczna jest praca według ściśle ustalonego planu (konkretna ilość serii oraz powtórzeń). Warto urozmaicić trening (najlepiej, by był ustalony przez trenera). Nie można zapomnieć także o innych ćwiczeniach, nie tylko tych stricte na mięśnie brzucha. Bieganie, rower, pływanie – to wszystko wspomoże cały proces starania się o wymarzony, wyrzeźbiony, szczupły brzuch.

Uważajmy przy wyborze planu treningowego. Wokół ćwiczeń dla kobiet i mężczyzn narosło wiele mitów, przez co wiele planów zawartych w Internecie jest nieskutecznych, a nawet szkodliwych (np. za bardzo obciążają kręgosłup). Wśród nich na przykład taki, że z pomocą ćwiczeń na mięśnie brzucha pozbywamy się tłuszczu z tego trudnego obszaru. Niestety: bywa tak, że po wypracowaniu nawet mocnych mięśni prostych i skośnych, cały czas pokrywa je warstwa niepożądanego tłuszczyku. Z tłuszczem walczy z pomocą innego rodzaju ćwiczeń, zatem warto pamiętać o ćwiczeniach aerobowych czy kardio.

Innym mitem jest ten o niezawodności brzuszków. Czy są skuteczne? Tak, ale… Jak mówiliśmy wcześniej, z ich pomocą nie spalimy z brzucha tłuszczu. Mięśnie wyrobimy tylko wtedy, kiedy ćwiczenia będą wykonane poprawnie technicznie. Sposób wykonywania brzuszków jest niezwykle istotny. Dopiero poprawny technicznie, urozmaicony trening będzie skuteczny. Nieprawidłowo wykonane brzuszki mogą nawet zaszkodzić, zamiast pomóc. Brzuszki zawsze należy uzupełnić innymi ćwiczeniami. Zawsze.

Dopiero odpowiednie zbalansowanie diety i treningów daje pożądane efekty.

Nie będziemy oszukiwać: zbudowanie brzucha z mocno zarysowanymi mięśniami jest niełatwe. Czy trudniejsze niż dbanie o inne grupy mięśni? Lub prowadzenie po prostu zdrowego lifestylu? Nie wydaje nam się.

Pracę można rozpocząć na wiele sposobów. Pomyśl, co będzie pomocne właśnie dla ciebie. Może będzie to przygotowanie sobie maty i butów dzień wcześniej? A może dołączenie do wyzwania treningowego (o wyzwaniach piszemy tutaj: ). Twoja wysportowana sylwetka i atrakcyjne mięśnie brzucha są w zasięgu ręki.  

sylwetka leżącego mężczyzny

Leave a Response

Najnowsze artykuły na stronie dobrytrening.pl