widok na dużą siłownię
Bez kategorii

SPRZĘT KARDIO NA SIŁOWNI: TO ŁATWIEJSZE NIŻ MYŚLISZ

1.13Kviews

Zastanawiasz się, czy odnajdziesz się na siłowni? Słysząc nazwy przyrządów czujesz się zagubiony? Powstrzymuje cię to przed kupnem karnetu? Przeczytaj nasz artykuł, a zobaczysz, że siłownia nie jest wcale tak skomplikowana, jak ci się wydaje.

Sprzęt kardio (cardio) i aerobowy – to na nim spalisz kalorie

Do treningów kardio (wytrzymałościowych) i aerobowych (tlenowych) służą właściwie te same przyrządy. Profesjonalny sprzęt tego typu oprócz regulacji tempa czy oporu posiada szereg innych opcji, takich jak pomiar tętna, wyświetlanie dystansu, różnorodne programy, które umożliwią osiągnięcie celu… Na siłowniach Ich nazwy i mechanizm działania nie są dla większości osób aż tak tajemnicze. Należą do nich bowiem:

Bieżnia

to sprzęt, który pozwala na bieganie lub chód pod dachem. Jest wyposażony w taśmę, która umożliwia ćwiczenie w miejscu. Bieżnie są wygodne i często oblegane. Z prostego powodu: można na nich spalać kalorie, robić rozgrzewki, czy przeprowadzać treningi interwałowe. W przypadku osób wrażliwych na zimno są też idealne do trenowania formy zimą.


Orbitrek (crosstrainer, trenażer eliptyczny)

to ulubiony sprzęt wielu osób ze względu na połączenie zalet kilku sprzętów i aktywności – jazdy na rowerze, biegu (bieżni), marszu nordic walking czy steppera. Jego zwolennicy przekonują, że jest sprzętem idealnym – bezpiecznym dla stawów i najbardziej wszechstronnym. To bliskie prawdy, bo orbitrek rzeczywiście mniej obciąża stawy niż bieżnia i skuteczniej ćwiczy górne partie mięśni. Wynika to z używania rączek i utrzymywania odpowiedniej postawy ciała. Z tego powodu najbardziej możemy liczyć na wytrenowanie nóg.

Rower stacjonarny

nie różni się zasadniczo od zwykłego roweru i posiada wszystkie jego zalety. Nie da się ukryć, że w porównaniu do górala czy kolarzówki przyjemność z jazdy bywa mniejsza. Z drugiej strony spinning czy „łagodna przejażdżka” pod dachem uniezależnia od pogody, a przy tym można zwiększyć wydolność, schudnąć, wzmocnić nogi i poprawić wydolność.

Trzeba powiedzieć, że rowerki stacjonarne różnią się między sobą

Ergometr wioślarski (wioślarz)

Wiele osób uważa, tzw. wioślarz jest najskuteczniejszym urządzeniem do ćwiczeń kardio.  Co więcej, nadaje się też do skutecznego treningu siłowego. Na ergometrze, zgodnie z nazwą, imituje się ruch wiosłowania. Prawidłowo wykonany, angażuje do 95% mięśni człowieka. Dzięki temu doskonale spala się na nim kalorie i wzmacnia ciało, w tym te mięśnie, o których czasem zapominamy.

Stepper

Jest doskonałym narzędziem do wyszczuplenia dolnych partii ciała. Szczególnie doceniają go panie pracujące nad idealnymi nogami i pośladkami. Łączy zalety treningu kardio i siłowego.

W wersji domowej zajmuje bardzo mało miejsca, a na siłowni będzie posiadł wyświetlacz, profesjonalny układ hamulcowy a nawet opcję dostosowywania treningu do tętna. Podobne efekty co stepper dają opisane poniżej…

Schody

Które mają imitować coś, czego większość z nas unika za wszelką cenę – wchodzenie po schodach na szczyt wieżowca. Już przejście trzech pięter jest wielkim wysiłkiem dla nieprzyzwyczajonych mięśni. Zdobywanie kolejnych pięter jest naprawdę dobrym ćwiczeniem kardio, potrafi być też atrakcją. Z tego powodu organizowane są zawody-biegi na szczyt wielu wieżowców. Najbardziej prestiżowe z nich (np. bieg na szczyt Empire State Building) można odtworzyć na nowoczesnych maszynach a to dzięki wgrywanym programom imitującym wdrapywanie się na szczyt Wieży Eiffla czy Burj Khalifa.

Leave a Response

Najnowsze artykuły na stronie dobrytrening.pl