zawodnik-rowerzysta na wózku
Miejsca

NIEPEŁNOSPRAWNY NA SIŁOWNI

2.09Kviews

Wielu z nas myśli, że niepełnosprawni ruchowo korzystają raczej z pomocy fizjoterapeutów, niż uprawiają sport. Z tego powodu pojawianie się osób z upośledzeniem na siłowni wywołuje zdziwienie. Niektórzy niepełnoprawni łamią jednak stereotypy i pokazują, że w wielu aspektach bywają sprawniejsi niż niejeden zdrowy człowiek.

Niepełnosprawność ma wiele twarzy

Inwalidzi często utożsamiani są z ludźmi na wózkach. Trzeba wiedzieć, że to spłaszczenie całej grupy do jednego problemu z ruchem. Rzeczywiście, osoby poruszające się na wózkach są sporą grupą pośród niepełnosprawnych, ale nie tylko. Sama grupa amputantów jest wewnętrznie zróżnicowana, a przecież brak ręki, nogi czy ręki nie jest jedyną formą kalectwa. Osoby z różnego rodzaju niedoborami neurologicznymi  czy z nieprawidłowym ukształtowaniem szkieletu również odwiedzają miejsca, w których można zadbać o tężyznę fizyczną. Nawet w obiektach nieprzystosowanych dla osób o specjalnych potrzebach wiele przyrządów nadaje się do użytku przez wszystkich.

Wózek? Dlaczego nie?

Niepełnosprawny instruktor na siłowni

Nie tak dawno temu Polskę obiegła wiadomość, że właściciel siłowni nie wpuścił na nią osoby na wózku. Bronił się troską o parkiet. Nie przysporzyło mu to sympatii ze strony mediów i samych użytkowników. Szczególnie że bohater historii znalazł inną siłownię, która bez problemu przyjęła go bez problemu.

Historia ta świadczy o otwartości samych użytkowników fitness klubów. Nie widzieli przecież problemu z ćwiczeniem ramię w ramię z inwalidą. Jedynym problemem mogą być zdziwione spojrzenia, takie jak tutaj.

Mimo niechlubnych wyjątków, osoby dotknięte niepełnosprawnością mogą liczyć raczej na pomoc, nie dyskryminację. Chociaż, jak widać, można spodziewać się zdumionych twarzy. Wraz z regularnym odwiedzaniem siłowni na szczęście staną się coraz mniej widoczne. Inaczej jest w fitness klubach, które posiadają stanowiska dopasowane dla osób z ograniczeniami.

Korzyści płyną z każdej strony

Dlaczego niepełnosprawni zamieniają (lub uzupełniają) fizjoterapię siłowniami? Z powodów podobnych, co każdy pełnosprawny.

Pierwszym z nich jest utrzymanie (lub zbudowanie) kondycji i zadbanie o figurę. Niewielu zdrowych ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebne jest wysportowane ciało osobom z dysfunkcjami. Regularne ćwiczenie zapobiega zanikom mięśni i deformacjom. Pozwala także na utrzymanie odpowiedniej postawy ciała.

Równie ważne dla sportowców są korzyści psychiczne. Regularne uprawianie sportu jest przyjemne, również ze względu na słynne „endorfinki”. Poprawia humor i daje poczucie zadowolenia. Pozwala także pokonywać ograniczenia, które u niepełnosprawnych są dużo większe niż w przypadku osób zdrowych.

niepełnosprawna zawodniczka na wózku inwalidzkim

Żródła:

https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/kinezyterapia/trening-fizyczny/122167,sport-osob-niepelnosprawnych

http://konin.naszemiasto.pl/artykul/silownia-dla-niepelnosprawnych-czemu-nie-zdjecia,3842338,artgal,t,id,tm.html

Leave a Response

Najnowsze artykuły na stronie dobrytrening.pl