aquapark Tatralandia na Słowacji, aut. Pavel Ševela
Miejsca

KTÓRE AQUAPARKI I TERMY W POLSCE WARTO ODWIEDZIĆ?

1.92Kviews

Jedziesz na wakacje i zastanawiasz się, gdzie spędzić kolejny dzień? Zastanów się nad aquaparkiem. Z nami dowiesz się, do jakich miast koniecznie trzeba wziąć strój kąpielowy.

Parki wodne są jedną z atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Nic dziwnego, można w nich przecież relaksować się aktywnie i zupełnie leniwie. Obecnie można je także znaleźć w każdym zakątku naszego kraju. Bardzo wiele samorządów, nie bacząc na aspekt finansowy, otwiera obiekty tego typu. Można nawet powiedzieć, że trwa rywalizacja o palmę pierwszeństwa w regionach czy nawet całym kraju. Który jest największy, najbardziej nowoczesny, zapewni wspaniałą zabawę dzieciom? Opinie są różne, jednak istnieją parki wodne wciąż przewijające się na szczytach zestawień. Podpowiadamy, gdzie na pewno warto zamienić jezioro czy górski szlak na basen.

Basen sportowy poszukiwany

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie każdy park wodny ma pływalnię sportową. Te, które cieszą się częścią treningową, czasem oddzielają sportowców od osób przychodzących do parku dla rozrywki czy  relaksu. Nastawiając się na przepływanie kolejnych kilometrów trzeba zatem sprawdzić, czy nie od reszty grupy nie odseparuje nas ściana.

W innych kompleksach za to znajdują się pełnowymiarowe baseny sportowe. W nich bezproblemowo można rzeźbić ciało i  przemierzać kolejne długości.

Najlepszy aquapark w Polsce?

Aquapark we Wrocławiu, fot.

Aquapark Wrocław jest jednym z najchętniej odwiedzanych basenów w Europie. Czym się wyróżnia? Prawdopodobnie tym, że zaprojektowano go naprawdę dla wszystkich. Posiada wydzieloną przestrzeń dla małych dzieci, zieloną strefę z saunami i oczywiście atrakcje dla użytkowników poszukujących  mocnych wrażeń na zjeżdżalniach czy w basenie z falami. Oprócz tego w cenie biletu możemy skorzystać z basenu sportowego, fitness i siłowni. Wiele w jednym i w wielkości maxi, bo obiekt jest naprawdę duży.

Aquaparki w Tatrach

Podczas urlopu w Tatrach nasz wybór będzie bardzo szeroki. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na termy z aquaparkami w dwóch miejscach:

Pierwszym z nich są baseny Bukowinie Tatrzańskiej. Terma Bukovina to największe termy w Polsce, które dodatkowo oferują atrakcje dla aktywnych. Temperatura wody waha się między 30 a 38 stopniami Celsjusza i jest, jak chwali się sam resort, optymalnie zmineralizowana. Wodą można cieszyć się w 30 basenach, wielu hydromasażach, saunach, czy unikalnym bulgotnikiem. Strefa rozrywki wygląda też wystarczająco atrakcyjnie, by zapewnić radość dzieciom i dorosłym żądnym mocniejszych wrażeń. 

Warto też zajrzeć do zakopiańskiego parku wodnego. Aqua Park Zakopane także korzysta z bogatej w minerały wody termalnej, jednak wyróżnia się inną atrakcją – rewelacyjnym widokiem na góry, w tym Giewont. Pływanie i jednoczesne podziwianie widoków jest niesamowitym doświadczeniem. Niestety za wejście do sauny zapłacimy w termach dodatkowo. 

Alternatywa dla zimnej wody w Bałtyku

Nad morzem znajdziecie masę, lepszych i mniej dobrych parków wodnych. Są dobrą alternatywą na chwile znudzenia plażą, czy pogodę zniechęcającą do zanurzenia się w wodach Bałtyku.

Naprawdę wyjątkowym miejscem jest aquapark w Redzie. Chociaż miasto nie leży nad samym morzem, warto zboczyć kilka kilometrów z trasy, by zobaczyć główną sensację tego miejsca: rekiny. Można obserwować je z trzech różnych atrakcji: zjeżdżalni, akwarium i z głębokiego basenu, w którym wręcz pływa się z tymi majestatycznymi stworzeniami. Czy trzeba większej zachęty?

Kompleks w Redzie nie jest oczywiście jedyny w pasie nadmorskim. Chętnie odwiedzane są parki wodne w Sopocie, Świnoujściu, Darłówku czy Jarosławcu, jednak… żaden z nich nie może pochwalić się rekinami.

Aquaparki w centrum Polski

Wróćmy do Polski centralnej. W tej kwestii zaskakuje Warszawa. Pomimo dużej ilości basenów, nie ma ona żadnego porządnego aquaparku.

Tego samego nie można powiedzieć o Poznaniu. Termy Maltańskie to prawdopodobnie najbardziej znany parkiem wodnym w Polsce. Są wielkie i w połączeniu z całym kompleksem sportowym zajmują w drugie miejsce w Europie pod względem wielkości. Znajduje się w nich naprawdę spora liczba zjeżdżalni i basenów okupowanych przez odwiedzających w każdym wieku. Sposób spędzania czasu na miejscu zależy od tego, czy bardziej oczekujecie mocnych wrażeń, relaksu, czy spokojnej, rodzinnej rozrywki.

Kierując się na wschód zwróćcie uwagę na kolejne miejsca. Jednym z nich jest Aquapark Fala w Łodzi i oddalone od niego o ok. 50 km termy w Uniejowie. Szczycą się one głównie prozdrowotnymi właściwościami i dużym kompleksem SPA (ze strefą saun). Warto tam skorzystać z np. naprawdę atrakcyjnych basenów z wodą termalną, basenu solankowo-uzdrowiskowego, tężni i jacuzzi.  Znajdzie się także coś dla dzieci.

Dla młodych pływaków ciekawsza będzie jednak wycieczka do Łodzi. Aquapark Fala wyróżnia się swoją wielkością, architekturą (połączone ze sobą piramidy), palmami i oczywiście rozrywkami dla dzieci i dorosłych. Innym rodzajem atrakcji, tym razem wyłącznie dla dorosłych, jest coś, co należy do rzadkości. Chodzi o plażę dla naturystów. Jedną z niewielu w Polsce centralnej.

Wschód? Przede wszystkim Warmia Park w Pluskach

Niedaleko naszej wschodniej granicy szczególnie zachęcający wydaje się Warmia Park w Pluskach. Część aquaparkowa kompleksu nie zajmuje może zbyt dużej przestrzeni, jednak można w niej znaleźć zaskakująco wiele obiektów. Cztery zjeżdżalnie to więcej, niż oferuje wiele innych obiektów niż sporo innych parków wodnych. Słoneczna łączka z światłoterapią sprawdzi się szczególnie zimą, a urządzenia do hydromasażu, tężnie czy basen solankowy na  pewno pomagają w kompleksowym relaksie. Aktywni zachęcani są do szaleństw na sporej liczbie zjeżdżalni, basenów itp.

Dzieci w Aquaparku?

pływające dzieci

W niemal każdym parku wodnym znajdziemy strefę dla maluchów (nie wliczamy do nich młodych użytkowników, którym niestraszna jest żadna zjeżdżalnia i rwąca rzeka). Baseny dla małych dzieci to raczej brodziki lub naprawdę płytkie zbiorniki z kolorowymi zabawkami, zjeżdżalniami  i naprawdę ciepłą wodą. Maluchy spędzają tam czas pod opieką rodziców, którym rezygnację z sauny wynagradza uśmiech brzdąca.

Warto pamiętać, że mimo obecności ratowników, nikt nie zajmie się naszymi podopiecznymi. Dlatego grupowe wycieczki z dziećmi są po prostu korzystniejsze dla dorosłych. Gdy tata łapie szkraba zjeżdżającego ze zjeżdżalni, mama może skorzystać z sauny.

A co poza tym?

Nie opisaliśmy obiektu na trasie waszej podróży? Pamiętajcie o innych aquaparkach. Nie znajdują się często na szczytach list polecających parki wodne w Polsce  (trudno przecież wymienić wszystkie!), ale często są ciekawe i dostarczają mnóstwo radości i dzieciom, i dorosłym. Jest ich naprawdę wiele.

Leave a Response

Najnowsze artykuły na stronie dobrytrening.pl