grupa trenująca crossfit
Trening

JAKI POWINIEN BYĆ TRENER PERSONALNY?

1.61Kviews

Jeśli zdecydowałeś się na treningi z trenerem personalnym warto wiedzieć, czym charakteryzuje się prawdziwy specjalista. Lepiej zmienić przewodnika po świecie siłowni, niż współpracować z kimś, kto nie wie za bardzo, co robi.

Poniżej przedstawiamy zestaw cech, które powinien mieć twój trener osobisty.

Wiedza, kwalifikacje

Twój instruktor musi wykazywać się szeroką wiedzą.

Pomyśl więc, jakie wrażenie na tobie wywarł. Czy wydawał się fachowy? Mówił o odpowiednim doborze metod treningu, odżywaniu? Zaproponował coś szybko? Jeśli nie, nie ma co przechodzić do kolejnego kroku, czyli weryfikacji. Warto zapamiętać jeden, czy dwa terminy i je następnie wygooglować. Zgadzają się z tym, co mówił trener? Udziel mu kredytu zaufania.

Wystarczy przejrzeć portale z ogłoszeniami, by zorientować się, że dobry trener personalny może mieć różne kwalifikacje. Studia  czy kurs na trenera nie są w zasadzie konieczne, ale łatwiej zaufać instruktorowi, który może się pochwalić udokumentowaną wiedzą i stale się dokształca. Samouk-pasjonat też może być dobrym specjalistą, jednak takiego trenera warto szukać przez polecenie.

Współpraca z nieprofesjonalnym instruktorem nie musi skończyć się kontuzjami, ale jeśli tak się stanie, możesz nabawić się niekiedy poważnych problemów zdrowotnych. Niektóre kontuzje leczy się długo, niedoleczenie może skutkować też nawracaniem problemu.

ZAINTERESOWANIE, KOMUNIKACJA, CELE

trenerka personalna

Trener personalny powinien zrobić z tobą dość dokładny wywiad. Będzie pytał nie tylko o twoje cele i oczekiwania, ale także o szereg innych rzeczy. Wśród nich tryb życia, problemy zdrowotne i sposób odżywiania to jedynie podstawowe zagadnienia. Poza tym zainteresuje się nawet bardziej osobistymi sprawami, w tym nastrojem czy tym, jak przebiegła wczorajsza impreza.

Dobrze byłoby zatem, żeby z trenerem dobrze się rozmawiało. Komunikacja jest sprawą kluczową w wielu obszarach życia, bez niej na pewno nie wyznaczycie wspólnie realistycznych celów treningowych. Słowem kluczem jest tu oczywiście „wspólnie”. Dobry trener nie wyznaczy samodzielnie twoich celów. Musi wiedzieć, jakie masz oczekiwania i na ich podstawie realistycznie je planować.

PASJA, WYGLĄD

Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce, jednak w przypadku trenera personalnego można to robić bez wahania. Ciało trenera (lub trenerki) jest jego wizytówką. Trudno po prostu zaufać komuś, kto próbuje wpoić nam konkretne zasady, a sam się do nich nie stosuje.

Wygląd naszego instruktora pokazuje też, czy trenowanie jest dla niego pasją. To ważne, bo w takim wypadku śledzi on na pewno trendy, zna nowe urządzenia, techniki i rozszerza swoją wiedzę.

UWAGA! ZMIEŃ GO!

trener korzystający z telefonu na siłowni

Istnieje zestaw nawyków trenera, przy których powinna zapalać się nam lampka ostrzegawcza. Oto niektóre z nich:

  • Zainteresowanie telefonem, a nie tobą. Trener personalny powinien być obecny na treningu i ciałem, i duchem. Do kontroli jakości ćwiczeń potrzebne jest sto procent jego uwagi.
  • Brak punktualności. Spóźnialstwo jest marnowaniem twojego czasu i oznaką pewnego rodzaju braku szacunku. Każdy może trafić czasem na zakorkowane skrzyżowania. Jeśli jednak zdarza się to nagminnie, zastanów się, czy na pewno warto współpracować z taką osobą.
  • Nie docenia wysiłku. Jeśli trener tylko gani i trudno od niego usłyszeć „dzięki, tak trzymaj, dobry trening” po jakimś czasie możesz poczujesz się zdemotywowany.
  • Przepisuje plan treningowy z Internetu. Korzystanie z gotowca oznacza, że twój trener personalny nie podchodzi do ciebie jak do indywidualnego podopiecznego. Uwierz: nie po to płacisz mu duże pieniądze, żeby korzystać z czegoś, co masz za darmo w sieci.

DOBRY TRENER OSOBISTY TO SKARB

Bardzo wielu trenerów wyróżnia się powyższymi cechami. Jeśli jednak trafi się na kiepskiego instruktora, lepiej od razu zakończyć współpracę z nim. Praca z taką osobą może być zwykłą stratą czasu i skutkować złymi, trudnymi do wykorzenienia nawykami.

Leave a Response

Najnowsze artykuły na stronie dobrytrening.pl