kolorowy napoj oczyszczajacy
Lifestyle

NAJŁATWIEJSZY WIOSENNY DETOKS

1.85Kviews

Kiedy wraz z przyjściem wiosny myślimy o generalnych porządkach, warto pomyśleć także o poddaniu swojego organizmu detoksowi. To wcale nie takie trudne.

Dlaczego warto przejść detoks?

Przez zimę w ciele zgromadziło się bowiem bardzo wiele toksyn. W jaki sposób się to objawia? Najczęściej rozdrażnieniem, bólem głowy, nieustannym zmęczeniem. Jeżeli masz właśnie takie objawy to pomyśl jak najszybciej o tym, aby odtruć swój organizm. Większość toksyn usuwa się samoistnie, ale po zimie w organizmie znajduje się ich nadmiar. A to wszystko z powodu mniejszej aktywności fizycznej w sezonie zimowym w porównaniu do lata.

W detoksie pomoże jednak nie tylko aktywność fizyczna, ale przede wszystkim dieta. To ona pozwoli szybko się oczyścić i poprawić samopoczucie.

Co oczyszczamy?

Najważniejszym organem, który należy poddać oczyszczaniu, jest wątroba. To tutaj bowiem gromadzi się najwięcej toksyn.

Koktail oczyszczający z jabłek i jarmużu

Jeżeli wydaje się, że na naszym ciele za dużo jest opuchlizny i obrzęków, to oznacza że czym prędzej powinniśmy zastosować dietę oczyszczającą i zadbać także o nerki. Ich odtrucie ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Nasze naturalne filtry pilnują bowiem, by płyny krążące po ciele miały odczyn obojętny. Ich zadaniem jest neutralizowanie kwasów, które powstają podczas trawienia mięsa czy nabiału. W momencie, gdy jemy ich zbyt dużo, pochłaniamy kawę i słodycze, nerki nie mają czasu na dokładne oczyszczanie. W tkankach gromadzi się wiele płynów. Aby skutecznie z nimi wygrać, nerki pobierają magnez i wapń, których potem znowu brakuje w układzie nerwowym. A tego skutkiem jest o wiele za słaba koncentracja i nienajlepszy nastrój. I koło się zamyka.

Detoks organizmu – czas zacząć

Zabierzmy się za porządne oczyszczanie naszego organizmu! Na pewno zrezygnujmy na jakiś czas z alkoholu. Oczywiście, nie ma również mowy o paleniu papierosów. Na ilość toksyn wpływają także mocna herbata, mleko, cukier czy kawa. Trzeba jednak wiedzieć, że ogromnym źródłem toksyn jest przetworzona żywność. Odstaw zatem zupki w proszku, ciasteczka, chrupki, chipsy. Nie wyobrażasz sobie codzienności bez przegryzania przysmaków? Jeżeli tak, to koniecznie zastąp je zdrowymi warzywami i owocami. Marchewka czy jabłka to idealne produkty do przegryzania pomiędzy posiłkami.

Nie zapominaj też o innych zdrowych i ważnych dla naszego organizmu warzywach, takich jak np. buraki czy seler. Najlepiej zjeść je na surowo. Ugotowane warzywa nie zawierają już tak dużej ilości enzymów czy witamin, które pomagają skutecznie walczyć z toksynami. Nie warto zapominać również o tym, by na dietę składa się także błonnik nierozpuszczalny. To on właśnie „zbiera” w jelitach toksyny. A że sam nie jest trawiony, usuwany jest z organizmu wraz ze szkodliwymi substancjami. Błonnik znajduje się niemal we wszystkich pełnoziarnistych produktach, takich jak pieczywo, makarony czy kasze. W diecie oczyszczającej warto odpuścić sobie mięso. Na czas odtruwania można go przecież zastąpić, np. warzywami strączkowymi.

Jednym słowem: jedz warzywa i owoce. W dużych ilościach. Jeśli się znudzisz, zawsze możesz zrobić sobie warzywno-owocowe smoothie lub wycisnąć świeży sok. Eksperymentuj ze smakami. Warto.

Ile powinna trwać dieta oczyszczająca?

Przynajmniej tydzień. Codziennie rano, tuż po przebudzeniu, wypij szklankę wody z sokiem z cytryny. Napój ten dokładnie wyczyścić przewód pokarmowy z resztek niestrawionego jedzenia. Pozwoli także zneutralizować kwasy. Warto pamiętać o tym, że neutralizowanie kwasów to także umiejętność innych owoców, np. rabarbaru, kiwi czy grejpfruta, ale przede wszystkim warzyw – np. kapusty kiszonej, którą warto dodać do obiadu. Podstawą detoksu jest wypijanie sporej ilości wody, najlepiej przynajmniej 7 szklanek dziennie. Można pić także herbatki ziołowe, szczególnie wywary z mniszka lekarskiego oraz dziurawca.

Sok marchwiowy ze świeżej marchewki

A co ze wszystkimi specjalnymi dietami oczyszczającymi?

Specjalistyczne programy oczyszczające oczywiście zazwyczaj też są skuteczne, jednak bardziej wyrywają nas z „codzienności”, narzucając konkretny typ odżywiania. Są bardziej skomplikowane, tym samym trudniej skończyć cały program oczyszczania.

Leave a Response

Najnowsze artykuły na stronie dobrytrening.pl